Mariánské Lázně na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Mariánské Lázně
Domů - Portál Mariánské LázněKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Mariánských Lázní, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Příroda > Chráněné krajinné oblasti > Národní přírodní rezervace Pluhův bor

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Národní přírodní rezervace Pluhův bor

Fotogalerie:
Národní přírodní rezervace Pluhův bor
Národní přírodní rezervace Pluhův bor
Národní přírodní rezervace Pluhův bor
Národní přírodní rezervace Pluhův bor
Národní přírodní rezervace Pluhův bor
Národní přírodní rezervace Pluhův bor

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Národní přírodní rezervace Pluhův bor

Schránka:
Přidej do schránky.

Rezervace, vyhlášená v roce 1969, je tvořena hadcovým borem s množstvím skalních výchozů. Jsou zde vyvinuta charakteristická serpentinitová společenstva vázaná na specifické podloží s řadou vzácných rostlinných a živočišných druhů. Chráněné území má výměru 87,23 ha a leží v nadmořské výšce 662 m – 766 m, v katastrálním území obce Louka u Mariánských Lázní.

Centrální část rezervace je tvořena serpentinitem (hadcem). Serpentinity jsou zelenavě černé horniny s drobnými vyrostlicemi přeměněného pyroxenu, žilkami aktinolitového azbestu a shluky mastkových šupinek. Z obsažených nerostů převládá jemný antigorit, chlorit, vzácněji spinel a místy bronzit s tremolitem. Sekundární přeměnou vzniká v hadcích černohnědý opál.

Okrajové části rezervace tvoří převážně šedozelené formy amfibolitu. V nerostném složení je zastoupen zejména amfibol, dále se vyskytuje apatit, zirkon, pyrrhotin, magnetit, granát pyroxen a plagioklas.

Kromě hadcových skalek v území převažují kambizemní rankery s kambizemí rankerovou a okrajově litozemě. V zamokřených polohách pramenišť leží kambické gleje, místy rašelinné, až zbahnělé variety typických glejů.

Nejcennější chráněné lesní porosty jsou ve střední části rezervace. Lesní typologie je hodnotí převážně jako reliktní bory vřesovcové, dále pak reliktní bory hasivkové a vřesové. V porostech převládá borovice lesní (Pinus sylvestris) a smrk ztepilý (Picea abies).

Skalní výchozy s mělkou půdou hostí dvojici vzácných druhů hadcových kapradin - sleziník nepravý (Asplenium adulterinum) a sleziník hadcový (Asplenium cuneifolium). Z ostatních vzácných druhů rostlin v území hojně roste endemický rožec kuřičkolistý (Cerastium alsinifolium), svízel sudetský (Galium sudeticum), zimostrázek alpský (Polygala chamaebuxus) a vřesovec pleťový (Erica carnea).

Na podmáčených a rašelinných loukách, v mokřadech a prameništích dominují: bezkolenec modrý (Molinia caerulea), ostřice obecná (Carex nigra) a metlice trsnatá (Deschampsia cespitosa). Z ostatních druhů pak sedmikvítek evropský (Trientalis europaea), kohoutek luční (Lychnis flos-cuculi), řeřišnice luční (Cardamine pratensis), hrachor luční (Lathyrus pratensis), krvavec toten (Sanguisorba officinalis), tužebník jilmový (Filipendula ulmaria), štírovník bažinný (Lotus uliginosus) a hojná tučnice obecná (Pinguicula vulgaris).

V chráněném území a jeho blízkém okolí byl zjištěn jelen lesní (Cervus elaphus), jelen sika (Cervus nippon), srnec obecný (Capreolus capreolus) a prase divoké (Sus scrofa). Z ostatních savců zajíc polní (Lepus europaeus), rejsek obecný (Sorex araneus) a rejsek malý (Sorex minutus).

Z ptačích druhů byl pozorován holub hřivnáč, strakapoud velký, linduška lesní, střízlík obecný, budníček menší, budníček větší, brhlík lesní, lelek lesní a šoupálek dlouhoprstý. Raritou je opakované pozorování dudka chocholatého.

Obojživelníky a plazy zastupují ve vhodných biotopech mlok horský, ropucha obecná skokan hnědý a ještěrka obecná.Adresa a kontaktní informace:
NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE PLUHŮV BOR
353 01  MARIÁNSKÉ LÁZNĚ 1

telefon:+420 354 624 081
fax:+420 354 624 081

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N49°57'52,92"; E12°42'4,32"
Zpráva pro Národní přírodní rezervace Pluhův bor
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku modrou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 1018

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Mariánské Lázně
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena